GD32F103RCT6 microcontroller

| 型号: | GD32F103RCT6 microcontroller | 更新时间: | 2022-02-16 11:36:37 |
| 厂家名称: | 配套产品 | 浏览量: | 880人次 |
| 批次: | 技术PDF手册: | |
|
| 库存数量: | 0 | 订货电话: | +86-755-23816381 |
| 封装: | 64-LQFP | ||
| 包装: | 160 per tray | ||
详细说明:
| Specifications: | |
| Attribute | Value |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Embedded - Microcontrollers | |
| Mfr | Giga Device |
| Package | Tray |
| Core Processor | ARM Cortex-M3 |
| Max Speed | 108MHz |
| Voltage Range | 2.6v~3.6V |
| Oscillator Type | Internal |
| External Clock Frequency Range | 3MHz~32MHz |
| FLASH Size | 256KB |
| RAM Size | 48KB |
| Number of I/O | 51 |
| ADC(Number of units/Number of channels/Bits) | 3@x12bit |
| DAC(Number of units/Number of channels/Bits) | 2@x12bit |
| (E)PWM(Number of units/Number of channels/Bits) | 2@x16bit |
| Number of 8-bit Timers | - |
| Number of 16-bit Timers | 6 |
| Number of 32-bit Timers | - |
| Internal Comparer | - |
| Number of U (S) ART Ways | 5 |
| Number of I2C Ways | 2 |
| Number of I2S Ways | - |
| Number of (Q)SPI Ways | 3 |
| Number of CAN Ways | 1 |
| USB | Full Speed USB Device |
| Peripherals/Functions/Protocol stacks | On-chip Temperature Sensor; DMA; Watchdog; LIN Bus Protocol; PWM; IrDA; SDIO; RTC Real-time Clock |
其他相关产品

5M 1G4P EFL4.15 1/2.7 FNO1.6 TTL22.45 OV2735 M12XP0.50 DVR Optical lens

STC8G2K60S4-36I-LQFP32 microcontroller

FT61F143-RB IC MCU 4KB FLASH 16TSSOP

STM32F429BIT6 microcontroller

STM32H7B0VBT6 microcontroller

STM8L101F3U6ATR microcontroller

PIC16F1823-I/ST microcontroller

EFM8BB10F8I-A-SOIC16 microcontroller

PIC18F46K80-I/PT microcontroller

ATSAMD21J18A-AU microcontroller

GD32F205VGT6 microcontroller

STM32F107VCT6 microcontroller

Nina