MCIMX6D7CVT08AD microcontroller

| 型号: | MCIMX6D7CVT08AD microcontroller | 更新时间: | 2022-01-17 15:58:11 |
| 厂家名称: | 配套产品 | 浏览量: | 722人次 |
| 批次: | 技术PDF手册: | |
|
| 库存数量: | 0 | 订货电话: | +86-755-23816381 |
| 封装: | 624-FBGA, FCBGA | ||
| 包装: | 60 per tray | ||
详细说明:
| Specifications: | |
| Attribute | Value |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Embedded - Microprocessors | |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | i.MX6D |
| Package | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A9 |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core, 32-Bit |
| Speed | 800MHz |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
| RAM Controllers | LPDDR2, LVDDR3, DDR3 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (1) |
| SATA | SATA 3Gbps (1) |
| USB | USB 2.0 + PHY (4) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Security Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC, Tamper Detection |
| Package / Case | 624-FBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 624-FCBGA (21x21) |
| Additional Interfaces | CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART |
| Base Product Number | MCIMX6 |
其他相关产品

5M 1G4P EFL4.15 1/2.7 FNO1.6 TTL22.45 OV2735 M12XP0.50 DVR Optical lens

STC8G2K60S4-36I-LQFP32 microcontroller

FT61F143-RB IC MCU 4KB FLASH 16TSSOP

STM32F429BIT6 microcontroller

STM32H7B0VBT6 microcontroller

STM8L101F3U6ATR microcontroller

PIC16F1823-I/ST microcontroller

EFM8BB10F8I-A-SOIC16 microcontroller

PIC18F46K80-I/PT microcontroller

ATSAMD21J18A-AU microcontroller

GD32F205VGT6 microcontroller

STM32F107VCT6 microcontroller

Nina