LPC1763FBD100K Microcontroller

| 型号: | LPC1763FBD100K Microcontroller | 更新时间: | 2021-12-08 14:16:13 |
| 厂家名称: | 配套产品 | 浏览量: | 1036人次 |
| 批次: | 技术PDF手册: | |
|
| 库存数量: | 0 | 订货电话: | +86-755-23816381 |
| 封装: | LQFP-100 | ||
| 包装: | 450 per tray | ||
详细说明:
| Specifications | |
| Attribute | Value |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Embedded - Microcontrollers | |
| Mfr | NXP |
| Series | LPC17xx |
| Package | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 100MHz |
| Connectivity | I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 70 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x12b; D/A 1x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Base Product Number | LPC1763 |
其他相关产品

5M 1G4P EFL4.15 1/2.7 FNO1.6 TTL22.45 OV2735 M12XP0.50 DVR Optical lens

STC8G2K60S4-36I-LQFP32 microcontroller

FT61F143-RB IC MCU 4KB FLASH 16TSSOP

STM32F429BIT6 microcontroller

STM32H7B0VBT6 microcontroller

STM8L101F3U6ATR microcontroller

PIC16F1823-I/ST microcontroller

EFM8BB10F8I-A-SOIC16 microcontroller

PIC18F46K80-I/PT microcontroller

ATSAMD21J18A-AU microcontroller

GD32F205VGT6 microcontroller

STM32F107VCT6 microcontroller

Nina