MIMXRT1052DVL6B microcontroller


| 型号: | MIMXRT1052DVL6B microcontroller | 更新时间: | 2022-03-14 17:09:36 |
| 厂家名称: | 配套产品 | 浏览量: | 1083人次 |
| 批次: | 技术PDF手册: | |
|
| 库存数量: | 0 | 订货电话: | +86-755-23816381 |
| 封装: | 196-LFBGA | ||
| 包装: | 240 per tray | ||
详细说明:
| Specifications: | |
| Attribute | Value |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Embedded - Microcontrollers | |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | RT1050 |
| Package | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 600MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SAI, SPDIF, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 127 |
| Program Memory Size | - |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 20x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 196-LFBGA |
| Supplier Device Package | 196-LFBGA (10x10) |
| Base Product Number | MIMXRT1052 |
其他相关产品

5M 1G4P EFL4.15 1/2.7 FNO1.6 TTL22.45 OV2735 M12XP0.50 DVR Optical lens

STC8G2K60S4-36I-LQFP32 microcontroller

FT61F143-RB IC MCU 4KB FLASH 16TSSOP

STM32F429BIT6 microcontroller

STM32H7B0VBT6 microcontroller

STM8L101F3U6ATR microcontroller

PIC16F1823-I/ST microcontroller

EFM8BB10F8I-A-SOIC16 microcontroller

PIC18F46K80-I/PT microcontroller

ATSAMD21J18A-AU microcontroller

GD32F205VGT6 microcontroller

STM32F107VCT6 microcontroller

Nina